Prèvia Campionat d’Espanya Sub23 PC

Prèvia Campionat d’Espanya Sub23 PC

Salamanca amb 80 atletes catalans

El tercer cap de setmana de febrer acull el campionat de pista coberta pels millors atletes estatals Sub23, alguns d’ells, bona part dels millors, repetiran a l’absolut just 2 setmanes després a Ourense. CarrerLliure farà cobertura en directe dels dos campionats. Estigueu atents a les xarxes!

L’expedició catalana estarà representada per uns 80 atletes (47 inscripcions masculines i 33 femenines) que abarcaran totes les disciplines a excepció dels 800m femenins i del salt de llargada masculí, sense representació.

La llista de catalans està encapçalada pels blaugranes Pol Retamal i Jaël Bestué en 200m, líders dels rànquings actuals, amb marques que ja freguen les seves PB.

A continuació detallem proves i els atletes més destacats, amb opció al títol o a obtenir una medalla:

Dones

Jäel Bestué, bronze en 100m, Rècord d’Espanya Sub20 i Rècord d’Espanya Sub20 en 4×100 Foto: RFEA

60M: Ona Rosell (Cornellà At) és la gran favorita, en una forma esplèndida, líder de l’any amb 7.44 (PB)

200M: Jaël Bestué (FCB) ja ha fet 23.88 a l’absolut català i té una PB de 23.67. També és la gran favorita estrenant la categoria.

400M: Sara Gallego (L’Hospitalet) també estrena la categoria i parteix amb 54.71 (té una PB de 54.09) per 54.64 de Ruth Peña (AD.Marathon) amb PB de 54.59, que buscarà el títol en el darrer any de la categoria.

1.500M: Laia Casajoana (AD.Marahton) està 2a de llista amb 4:32.86 (PB) a 2 segons de Patricia Campos (Playas). Recordem que s’ha proclamat recentment, el 9 de febrer, campiona de Catalunya de Cros S23 i 2a Absoluta a Mataró. (crònica CarrerLliure).

Triple: Niara Estanga (AA.Catalunya) parteix com a favorita amb 13.13. També figura inscrita en Llargada, 5.77, només pel darrera de Laila Lacuey (G.Pamplona) amb 6.00m.

Perxa: Maritxell Benito (A.Scorpio71) figura 2a amb 3,80m per darrera de Miren Bartolomé (G.Pamplona At) amb 4,10m

Pentatló: Xènia Benach (Cornellà At) parteix amb la 2a millor marca, 3.617 punts, per darrera de Paola Sarabia (TenerifeCajaCanarias) amb 3.630 punts (A.LL.). Recordem que ha fet 8.51 en 60mt, marca que la situa 2a del rànquing pel darrera d’Elba Parmo (A,Scorpio71) amb 8.39.

Altres atletes ben situades en la llista del campionat son África Radsma Aguilar(Playas) en 60mt (4a amb 8.68, PB), Naima Ait Alibou (CA.Igualada) en 3.000m (6a amb 9.47.41) i Anna Pereiras (L’Hospitalet) en alçada (6a amb 1.66m).

Homes

Pol Retamal a la pista coberta de Sabadell en el Campionat de Catalunya absolut 2018. Foto: L’Esportiu

60M: Molt apretat serà el podium amb Bernat Canet (Cornellà At) que estrena categoria i està el 4t de la llista amb 6.80 (6.79 de PB). Arnau Monné (FCB) 7è amb 6.87 (6.77 de PB). El líder, Sergio López (N.A.Alcantarilla) amb 6.76.

200M: Pol Retamal (FCB) és el líder i gran favorit amb 21.05 que a ben segur intentarà fer la seva millor marca indoor, 20.99. També estarà Joan Martínez (FCB) amb 21.71 que és la seva PB (a l’Aire Lliure té 21.14)

1.500M: Aleix Serra (AA.Catalunya)figura 3r amb 3.51 23 que és PB (té 3.46.73 a l’aire lliure). L’acompanya Tomás Revilla (Universitàri) 5è de la llista amb 3.53.80 que també és la seva millor marca global de la distància.

3.000M: l’andorrà Nahuel Carabaña (Playas) és el segon del rànquing amb 8:20.61. L’acompanya Elias Rachidi (U.Colomenca) 4t, amb 8.24.68. Líder Eduardo Menacho (A.Scorpio71) amb 8:18.76.

60MT: Prova molt interessant amb atletes com Enrique Llopis (Gandia), Luis Salort (GoFit) i Kevin Sánchez (Playas). Marc Gale (Cornellà At) figura 4t amb 7.99 que és PB. Llopis lidera amb 7.83.

Perxa: Alex Gracia(FCB) estrena la categoria amb la 2a millor marca de l’any d’entre els participants, 5.20m per 5.40m del líder, Isidro Leiva (Cueva de Nerja). Altres catalans en la prova son Marc Tomey (J.A.Sabadell) amb 5.00 (4t), Óscar Prieto (FCB) i Oriol Almirall (AA.Catalunya) amb 5.80, cinquens.

Triple: el líder indiscutible és Ramón Adalia (AA.Catalunya) amb 15.77m. Recordem que Ramón té 15.77 i 16.04 de PB en indoor i aire lliure respectivament.

Pes: l’especialista de llançament de disc, Aaron Sola (FCB) parteix amb la 2a millor marca 16.13m (a l’aire lliure té 16.67) darrerre en Victor Faus (F.C.Mislata) amb 16.55m.

Altres atletes amb possibilitats de pòdium son Guillem Carner (CA.Igualada) en 800m (4t amb 1.52.51 A.LL.), Iker Martín (Cornellà At) en heptatló (4t amb 4.902 punts)

També estan ben situats a les llistes d’inscrits l’Hector Ramos (CA.Igualada) en alçada (6è amb 1.99) que estarà acompanyat de Daniel Llorente (L’Hospitalet) 8é amb 1.96m, i Sergi Liebana (AACatalunya) , 9è amb 1,95 (A.LL). Finalment, en 400m està Oriol Alsina (U.Colomenca) amb 49.16 i el 8è millor inscrit i en pes, Iker Vaque (AA.Catalunya), 5è amb 15.46m

LLISTAT INSCRITS